گذری بر کارگاه نگارش یک طرح درس ایده‌‌آل ( طرح درس روزانه)

۲۹ شهریور ۱۴۰۲ در کارگاه «نگارش یک طرح درس ایده‌‌آل ( طرح درس روزانه)»  با تدریس آقای میلاد آقورن لوئی شرکت کردم.مهمترین نکاتی که از این کارگاه آموختم به شرح زیر است؛

مراحل تدریس مهمترین بخش یک طرح درس است. قبل تدریس، حین تدریس و پس از تدریس  باید با برنامه ریزی پیش رود. در حین تدریس محتوای مدنظر ارائه می‌شود. 

در مرحله قبل تدریس باید سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی تکالیف قبلی، سنجش شرایط عاطفی فراگیر،مهمتر از همه موارد ایجاد انگیزه در فراگیران ، بررسی پیش نیاز درس مطرح شده( رفتار ورودی) و ارزشیابی تشخیصی صورت گیرد( از درس جدید فراگیر چه می‌داند، سوالات باز پاسخ در اینجا قرار می‌گیرد.)

در مراحل تدریس، ارتباط فراگیر با مدرس مطرح ست. ارزشیابی تکوینی نیز در این مرحله صورت می‌پذیرد.( فراگیر را بررسی کنید که در حال فهمیدن مطالب است یا نه؟ گاهی ممکن نیاز باشد مدرس در روش تدریس خود تغییر  ایجاد کند.)

در مرحله پس از تدریس  نیز ارزشیابی پایانی انجام شود( این ارزشیابی پایان طرح درس نیست، براساس اهداف آموزشی، هدف کلی، جزئی و رفتاری سنجیده می‌شود) و نکات مهم در یک جمع بندی کلی بیان شود. تکلیف برای جلسه آینده مشخص شود ( اگر تکلیف تعیین نشود، مراحل گفته شده در کلاس فراموش خواهد شد.) موضوع جلسه آینده با یک تأکید کوتاه جهت آمادگی فراگیر مطرح شود.

از استانداردها و معیارهای نگارش و ارزشیابی طرح درس روزانه و نگارش طرح درس ایده آل که در جشنواره حائز رتبه دوم شده بودند نیز مطالبی را ارائه کردند.

و در آخر کارگاه، آقای آقورن لوئی جمله‌ای را از آلبرت انیشتین بیان کردند که بسیار تأمل برانگیز بود: «تنها چیزی که در یادگیری من تداخل ایجاد می‌کند، تحصیلاتم است.»

✍🏻صدف پورمنصف

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *